V

Kaip išsirinkti planšetinį kompiuterį vaikui?

Išsirinkti planšetinį kompiuterį vaikui gali būti nemenkas iššūkis. Šiuo metu yra daugybė variantų, tačiau kaip nustatyti, kuris tinkamiausias jūsų vaikui? Supažindinsime su kriterijais, kurie padės nuspręsti, kuris išmanusis įrenginys būtų tinkamiausias kiekvienu atveju.

Kas naudosis planšete?

Pirmas dalykas, kurį reikia įvertinti, ar planšete naudosis tik vaikai ar ir kiti šeimos nariai.

Jei planšete naudosis tik vienas vaikas, rinkitės iš įrenginių, kurie pritaikyti pagal vaiko amžių (pvz. ekrano, dydis, techninės specifikacijos ir t.t.). Jeigu ieškote planšetės, kuri tiktų ne tik vaikams bet ir suaugusiems ar paaugliams, rekomenduojame ieškoti universalių, galingesnių planšečių, kurios patenkintų visų šeimos narių poreikius. Vis dėlto, prieš tai reikia įsitikinti, jog planšetėje yra galimybė riboti prisijungimus ir programėlių naudojimą – juk nenorėtumėte, kad vaikas padarytų užsakymą naudodamas jūsų kortelės duomenis! Šiuo atvžvilgiu Apple iPad įrenginiai turi rimtą trūkumą lyginant su Android operacinės sistemos planšetėmis, nes juose nėra galimybės nustatyti kelių skirtingų vartotojo paskyrų.

Renkantis planšetę svarbu nuspręsti, ar ja naudosis tik vienas vaikas ar keli šeimos nairiai

Ekrano dydis

Planšečių ekranų įstrižainės įprastai yra nuo 7 iki 10 colių (nuo 18 iki 25,5 cm). Renkantis tarp šių dviejų dydžių reikia atsižvelgti į vaiko amžių ir poreikius. Jei vaikas yra mažesnis ir jam nėra svarbu žiūrėti filmus, rekomenduojame rinktis 7 colių planšetę. Ją yra patogiau laikyti rankose, yra kompaktiškesnė nešiotis ir dažniausiai yra pigesnė už 10 colių variantą. 10 colių planšetės labiau tinka vyresniems vaikams, kurie gerai išmano technologijas, geba naudotis įvairiomis skirtingomis programėlėmis, mėgsta žiūrėti vaizdo įrašus – tokiems vaikams 10 colių įstrižainė yra geresnis pasirinkimas.

Ekrano dydžio pasirinkimas priklauso nuo to, kaip planuojama naudotis planšete

Planšetės kaina

Planšečių kainos yra įvairios – jos gali prasidėti nuo 50 eurų iki net kelių šimtų. Brangiausios planšetės rinkoje šiuo metu yra iPad kompiuteriai. Android operacinės sistemos išmanieji įrenginiai yra lankstesni kainos atžvilgiu. Išmaniųjų įrenginių kaina dažniausiai priklauso nuo techninių planšetės galimybių – kuo aukštesnės raiškos ekranas, kuo daugiau atminties vietos, greitesnis procesorius, tuo tikėtina planšetė bus brangesnė. Vis dėlto to, svarbu nepamiršti, jog šiuo atveju reikia ieškoti pusiausvyros – vaikams tikrai nereikia pačios greičiausios ar galingiausios planšetės – jiems reikia įrenginio, kuris leistų smagiai praleisti laiką ir lavintis naudojant įvairias programėles. Dėl šios priežasties geriau rinktis planšetę, kuri nėra pati brangiausia, tačiau turi tinkamas savybes (programėlių ribojimas, šonų apsauga ir t.t.). Vaikui paaugus ir geriau supratus savo poreikius, galima ieškoti ir brangesnių variantų.

Vaikiškų planšečių kainos gali būti itin įvairios

Programėlių pasirinkimas

Programėlės yra vienas svarbiausių dalykų renkantis planšetę.

Apple App Store ar Googe Play? Kurioje operacinės sistemos parduotuvėje – Apple  ar Android – galima rasti daugiau pasirinkimo vaikams? Apple App Store galima rasti daug programėlių, tačiau jos yra itin griežtai kontroliuojamos ir atrenkamos, tai kažkiek gali keisti programėlių pasirinkimo galimybes ir jų kainą. Tuo tarpu Google Play atranka yra laisvesnė, todėl galima rinktis iš daugiau nebrangių ir dažnai nemokamų žaidimų ir programėlių vaikams.

Kitų šeimos narių įrenginiai. Renkantis planšetę, taip pat svarbu įvertinti, kokius įrenginius turi kiti šeimos nariai – tos pačios operacinės sistemos išmanieji įrenginiai lengviau keičiasi informacija (WiFi ir Bluetooth ryšiu).

Iš anksto įrašytos programėlės. Ar planšetėje yra įrašytų programėlių, kurios tinka vaikams? Tai yra didelis privalumas, nes tada tėvams nereikia atrinkinėti saugių programėlių. Rinkdamiesi planšetinį kompiuterį įsitikinkite, ar įrenginys turi specialiai vaikams įdiegtų programėlių ir žaidimų.

Programėlių pasirinkimas skiriasi Google Play ir Apple App Store parduotuvėse

Programėlių ir interneto prieiga

Ar planšetėje yra įdiegta galimybė kontroliuoti, kaip yra naudojamos programėlės, kiek laiko vaikas gali praleisti žaisdamas ar internete? Tai yra ypatingai svarbus kriterijus, kadangi tėvai privalo riboti laiką, kurį vaikai praleidžia su išmaniuoju įrenginiu – priešingu atveju visa diena gali būti praleista virtualioje erdvėje! Reikia įsitikinti, jog planšetinis kompiuteris turi šias savybes:

  1. Nustatyti, kiek laiko vaikas gali naudotis įrenginiu
  2. Nustatyti, kuriuos internetinius puslapius gali pasiekti
  3. Galimybę išjungti/įjungti interneto ryšį per atstumą
  4. Galimybę pasiekti priekinę planšetės kamerą kitu išmaniuoju įrenginiu. Tai leistų pamatyti, ką vaikas veikia, ar yra saugioje vietoje
Svarbu riboti vaikų laiką praleidžiamą prie išmaniųjų įrenginių

Dėklai

Įvertinkite, jog planšetė privalo turėti papildomą išorinę apsaugą nuo smūgių ir mėtymų – vaikai tikrai nėra linkę saugoti elektronikos prietaisų! Rekomenduojame rinktis planšetę, kuri yra su gumine, vandeniui atsparia apsauga. Jeigu rinkinyje apsaugos nėra, ieškokite dėklo atskirai, tačiau įvertinkite, ar jis tinka jūsų turimai planšetei, ar nebus lengvai nuimamas ir numestas vaiko.

Guminės apsaugos yra ypatingai svarbu, jei norima išlaikyti planšetę veikiančią, kaip įmanoma ilgiau

Jungtys

Pasižiūrėkite, kokias jungtis turi įrenginys. Vienas svarbiausių aspektų yra Micro SD kortelės skaitytuvas – tokiu atveju galite lengvai padidinti planšetės saugyklos talpą, perkelti nuotraukas iš skirtingų įrenginių. USB jungtis taip pat palengvina sinchronizaciją su kompiuteriu, leidžia perkelti didesnius failus, kaip pavyzdžiui vaizdo įrašus ir dainas.

Galbūt su planšete norėsite valdyti kitus įrenginius? Jei taip, atsižvelkite, ar yra galimybė per WiFi/ Bluetooth ryšį prisijungti namų įrenginius (pvz. televizorių, nešiojamą kompiuterį).

Kai kurios planšetės taip pat turi 3G ryšio funkcionalumą – tai yra svarbu, jei namuose neturite WiFi tinklo, ar dažnai keliaujate. 3G ryšys, tokiu atveju leistų interneto ryšį turėti bet kurioje vietoje.

Nuo planšetėje esančių jungčių priklauso kaip įvairiai bus galima naudotis įrenginiu

Techninės savybės

Procesorius. Visada yra gerai turėti greitesnį įrenginį, todėl daugiau procesorių (pvz. 2 arba 4 branduolių procesorius) yra naudinga savybė. Vis dėlto, jei vaikui tai yra pirma planšetė, o patys nežadate naudoti įrenginio savo reikmėms, tikrai nėra jokios problemos mokyti vaiką kantrybės – palaukti, kol žaidimas ar programėlė užsikraus!

Akumuliatorius. Nepertraukiamas planšetės naudojimo laikas (akumuliatoriaus talpa) gali būti svarbu, jei įrenginiu žada naudotis keli šeimos nariai. Vis dėlto, jei planšetė skirta vienam vaikui – tai nėra pats svarbiausias kriterijus – juk visi norime, jog vaikai kuo trumpiau žaistų su išmaniuoju įrenginiu!

Kamera – kameros raiška perkant planšetę vaikui nėra pati svarbiausia savybė. Svarbiau yra atsižvelgti ar išmaniajame įrenginyje yra priekinė ir galinė kameros – tokiu atveju su vaiku galima turėti vaizdo pokalbius – itin patogu esant išvykoje ar toli nuo namų.

Talpa. Kuo daugiau duomenų planšetėje galima saugoti, tuo geriau – ypatingai, jei įrenginiu naudosis keli šeimos nariai. Laisva vieta dingsta labai greitai ir tada ateina laikas priimti sudėtingą sprendimą  kurią programėlę ar vaizdo įrašą pašalinti! Žinoma, jei planšete naudosis tik vienas vaikas ir neplanuojama į ją įrašinėti vaizdo įrašų ar muzikos albumų, tada gali užtekti ir mažesnės talpos saugyklos.

Ekrano raiška. Rekomenduojama rinktis kaip įmanoma geresnės raiškos ekraną. Vaikai nėra itin atidūs vaizdo kokybei (skirtingai nei suaugusieji), tačiau yra svarbu atsižvelgti matomumo kampą (iš kurio kampo galima gerai matyti vaizdą planšetės ekrane), taip pat tai, jog prastesnis matomumas gali turėti neigiamos įtakos vaikų regėjimui.

Išvados

Iš esmės yra keli esminiai klausimai, kurie padės apsispręsti, kokią planšetę išsirinkti. Ar išmaniuoju įrenginiu naudosis keli šeimos nariai ar tik vienas vaikas?

Ar tai yra pirmoji planšetė? Kokiu tikslu perkamas įrenginys – ar kaip lavinamoji-edukacinė priemonė, ar laisvalaikio leidimo būdas? Įvertinkite šiuos klausimus, atsižvelkite į jums svarbias technines savybes ir tada galėsite drąsiai pasirinkti variantą, naudingiausią jums ir jūsų vaikui.

Parašykite komentarą