Paspirtukai vaikams – kaip išsirinkti tinkamą?

Kokie paspirtukai geriausiai tinka skirtingo amžiaus vaikams? Įvertinti visus privalumus ir trūkumus renkantis iš tiek daug skirtingų rūšių yra tikrai nepaprasta užduotis! Apžvelgsime svarbiausius kriterijus išsirenkant subalansuotą paspirtuką pagal kiekvieno vaiko amžių ir poreikius.


Amžius nuo 12 mėn.

Dar visai neseniai atrodė neįsivaizduojama, jog gali egzistuoti paspirtukas tinkamas vaikams nuo 1 metų – juk daugelis vaikų tokio amžiaus dar nevaikšto! Tačiau jau kuris laikas pradėti gaminti paspirtukai, kurie auga kartu su vaiku – tinka nuo 1 iki 6 metų. Važinėjimas paspirtuku yra suskirstytas į etapus: iš pradžių paspirtukas yra su sėdyne ir rankena – tėvai gali stumti vaiką. Po to rankena nuimama, vaikas spiriasi pats. Paaugus vaikui sėdynė nuimama ir uždedama vairavimo rankena – mažylis gali važiuoti tikru triračiu paspirtuku.

 Amžius 2-4 metai

Mažiausiems vaikams  2 – 3 metų rekomenduojami triračiai paspirtukai.

Ratų išdėstymas. Ypatingai svarbu atkreipti dėmesį ratų išdėstymą: mažam vaikui paspirtuko ratų pora turi būti ne gale, tačiau priekyje. Toks išdėstymas užtikrina, jog spirdamasis vaikas neužklius kojomis už plačiau išsikišusių ratų.

Sukinėjimas. Reikia atkreipti dėmesį, jog triračiai paspirtukai, kurių ratų pora yra priekyje, sukinėjasi kiek kitaip nei įprasti paspirtukai. Šiuose paspirtukas  vairavimas vyksta vaikui svyrant į norimą suktis pusę. Tokiu būdu vairavimo mechanizmas tolygiai kreipia paspirtuką į tą pusę, kurią nori važiuoti vaikas. Iš pradžių toks principas gali atrodyti keistas, tačiau vaikai labai greitai įpranta ir sėkmingai įvaldo „svyrimo” judėjimo būdą.

Reguliuojamo aukščio rankenos. Prieš rinkdamiesi paspirtuką mažesniam vaikui taip pat atkreipkite dėmesį į tai, kiek ilgai norite, jog jis važinėtų tuo pačiu paspirtuku. Kai kurie triračiai paspirtukai turi reguliuojamo aukščio rankenas, kitų rankenų aukštis yra fiksuotas. Jei vaikas yra dar mažas rekomenduojama rinktis reguliuojamo aukščio rankenų paspirtuką – tokiu būdu vaikas augs kartu su paspirtuku.

Nepaisant to, jei vaikas vyresnis  – tiks ir fiksuoto rankenos aukščio paspirtukas. Esminė to priežastis yra, jog vyresni vaikai daug greičiau „emociškai” išauga triratį paspirtuką ne dėl aukščio, o dėl to, jog išmokę važinėti triračiu ir pamatę kitus savo draugus, greitai nori pereiti prie dviračio paspirtuko. Tokiu atveju geriau rinktis fiksuojamo aukščio paspirtuką, kurių kaina dažnai yra mažesnė nei reguliuojamo.

 Amžius 5-8 metai

Vyresni vaikai dažniausiai jau gerai moka laikyti pusiausvyrą, todėl jiems tinka ir klasikiniai dviejų ratų paspirtukai. Šiuo atveju reikia kreipti dėmesį į kelis kintamuosius: ar paspirtukas sulankstomas, ar reguliuojasi rankenų aukštis, ratukų dydis ir didžiausia leistina apkrova.

Ar paspirtukas yra sulankstomas atrodo akivaizdus – kam rinktis nesulankstomą paspirtuką? Tiesa, viskas nėra taip paprasta – kiekvienas sulankstomas paspirtukas turi savitą minusą – dėl sulankstymo mechanizmo vairo dalis turi nedidelį laisvumą. Nesulankstomų paspirtukų vairo vamzdis yra tvirtai suveržtas, todėl jis gali daug geriau atlaikyti didesnis apkrovas, šuolius ir netolygumus. Vis dėlto, įprastam važiavimui mieste, dažniausiai užtenka sulankstomų paspirtukų suteikiamų galimybių. Juo labiau, jog naujos kartos sulankstomi paspirtukai yra praktiškai panaikinę vairo laisvumo trūkumą.

Reguliuojamas rankenų aukštis yra visada svarbus privalumas, nebent ieškote paspirtuko triukams, kurio vairo vamzdis privalo būti vienalytis. Jei paspirtukas nebus naudojamas sportiniais tikslais, reguliuojamas aukštis yra itin rekomenduojama savybė.

Ratukų dydis padeda nustatyti kaip greitai vaikas galės važiuoti paspirtuku. Kuo ratai didesni – tuo greičiau nuvažiuosite tą patį atstumą. Vis dėlto, viskas nėra taip paprasta – dideli ratai reiškia ir savaime didesnį paspirtuką ir aukštesnėje pozicijoje esančią rankeną, todėl geriausiai rinktis paspirtuką, kuris vaikui būtų patogus važiuoti pagal dydį. Ratukų dydis yra antras kriterijus po paspirtuko dydžio, į kurį galite atsižvelgti rinkdamiesi paspirtuką.

Didžiausia leistina apkrova: atkreipkite dėmesį, ar didžiausia leistina apkrova yra ne mažesnė nei 50kg. Visada rinkitės didesnę leistiną apkrovą galinčius išlaikyti paspirtukus net jei vaikai toli gražu nesiekia nustatytos ribos. Didelė leistina apkrova (pvz. 100 kg) rodo, jog paspirtukas yra pagamintas iš tvirtesnių detalių ir rėmas gali atlaikyti ne tik didesnį svorį, tačiau ir nenumatytus vaikų sportinius pasivažinėjimus.


 Amžius: 8+

Paspirtukai dideliais ratais

Nuo 8 metų dažniausias pasirinkimas yra paspirtukai dideliais ratais. Renkantis tokį paspirtuką reikia atsižvelgti į tai,  koks yra ratų tipas, koks yra rankenų plotis ir paspirtuko pagrindo aukštis nuo žemės iki pagrindo.

Ratų tipas: ar ratukai yra įprasti – pagaminti iš uretano/poliuretano ir pripučiami. Uretano/poliuretano ratukai tinka beveik visais važinėjimo atvejais – jie yra itin tvirti, turi minkštą ir gerą sukibimą su pagrindu. Vis dėlto, jei planuojama važiuoti itin nelygiu, duobėtu keliu (bekele) rekomenduojama rinktis paspirtuką su pripučiamais ratais.

Rankenų plotis yra kitas aspektas į kurį dažnai neatkreipiamas dėmesys. Kai kurie paspirtukai (ypatingai pigesni, mažiau žinomų gamintojų) turi siauras rankenas, kurios gal ir nesudaro problemų mažesniam vaikui, tačiau vyresniam paaugliui gali sudaryti nemažai nepatogumų važiuojant. Visada atkreipkite dėmesį, jog paspirtuko rankenų plotis turi apytiksliai sutapti su pečių linija.

Aukštis nuo žemės iki paspirtuko pagrindo. Yra tekę matyti daug paspirtukų, kurie iš išvaizdos atrodo gerai, tačiau kažkodėl jais važiuoti nėra lengva. Viena esminių to priežasčių: didelis paspirtuko pado-pagrindo aukštis nuo žemes. Kuo jis didesnis, tuo kojomis reikia že miau siekti žemės pasispirti, kas reikalauja papildomai pastangų. Neatsitiktinai geriausi paspirtukų gamintojai lenktyniauja, kuris sukurs paspirtuką su kiek įmanoma žemesniu pagrindu – toks techninis sprendimas leidžia paspirtuku tiesiog „skristi”.

 

 

 Paspirtukai triukams

Paspirtukai triukams pasirenkami su konkrečiu tikslu – pirmiausia, jei vaikai žada atlikinėti sportines figūras, šokinėti gatvėmis ar tam

skirtuose kliūčių parkuose. Kita tokio pasirinkimo priežastis yra nutrūktgalviškas vaiko charakteris ir tai, jog paprasti paspirtukai gali paprasčiausiai neatlaikyti pašėlusio važinėjimo stiliaus.

Sulankstymas/reguliuojamas aukštis. Paspirtukai triukams be išimties yra nesulankstomi ir neturi reguliuojamo aukščio rankenos. Tai užtikrina stabilumą ir galimybę atlaikyti šokinėjimus.

Guoliai. Taip pat svarbus faktorius tampa ir  ratukų guolių tipas, kuris užtikrina tikslesnį važiavimą. Guoliai privalo būti mažiausiai ABEC 5-9 tipo arba pagal gamintojo nurodyta standartą – pavyzdžiui „Razor” modeliai naudoja RZR žymėjimas (nuo 10).

Rankenos. Atkreipkite dėmesį ir į rankenas – šios turėtų būti guminės. Tai užtikrina, jog intensyviai važinėjant paspirtuku, rankos neišslys nuo vairo.

Apkrova. Renkantis paspirtuką paspirtuką triukams labai svarbu rinktis ne mažiau nei 100 kg apkrovą atlaikantį paspirtuką.  Atliekant padidinto spaudimo judesius ir šuolius paspirtuko rėmas patiria gerokai didesnę apkrovą, nei yra faktinis važiuojančiojo svoris. 100 kg riba garantuoja, jog paspirtukas išlaikys ir nenumatytais atvejais.

 


Parašykite komentarą